Chp Muğla Milletvekili Girgin:”Seçim Geliyor Diye Kesenin Ağzını Açar Gibi Yapmakla Kurtulamayacaksınız”

Chp Muğla Milletvekili Girgin:”Seçim Geliyor Diye Kesenin Ağzını Açar Gibi Yapmakla Kurtulamayacaksınız”

0 yorum (5.0) Puan
Haber Tarihi
13/01/2023 - 13:25
Görüntülenme
143

Haber Detayları

GİRGİN: ALMAYA GELİNCE SOKAK ENFLASYONU, VERMEYE GELİNCE TABELA ENFLASYONU

Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda memur ve emekli maaş zamlarını, işveren teşviklerini içeren kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurul’da konuşma yapan CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin “ bir ülke düşünün ki asgari ücret işçi tarafının karşı çıkmasına rağmen açlık sınırı seviyesinde belirlenmiş olsun, emekli aylıkları asgari ücretin binlerce lira aşağısında kalsın, işsizler için kurulan fondan işverenler faydalansın; bir ülke düşünün ki iktidarın yarattığı ekonomik krizin küfesi yine halkın omzuna yüklenmiş olsun. İşte, değerli arkadaşlar, ne yazık ki 2023’ün ilk günlerinde ülkemizin acı gerçeği budur” diye sözlerine başladı.

Girgin devamında şunları söyledi:

“BEN, KENDİM VE ŞAHSIM”IN KARARI MECLİSE DAYATILDI

“Teklif henüz Meclise sunulmadan önce, partili Cumhurbaşkanı tarafından, memurların ve emeklilerin maaşlarında artış oranı önce yüzde 25 olarak ilan edildi. Memurlar ve emekliler tepki gösterip Genel Başkanımız “Yetmez.” deyince hemen ertesi gün bu müjdeye yüzde 5 daha eklendi; öngörülen artış yüzde 30’a çıkarıldı. Sosyal taraflar yok sayılarak “ben, kendim ve şahsım”ın kararı Meclise dayatıldı, “Tek adamın hikmetinden sual olunmaz.” denilmeye yine devam edildi, üyelerini tenzih ediyorum, yandaş sendika da bunu alkışladı.

Sayın Erdoğan bir yılda soğanın yüzde 315, limonun yüzde 203, şekerin yüzde 165 zamlandığını bilmiyor mu? Bal gibi biliyor. Memura, emekliye, dul ve yetime yüzde 30 zam yeter mi? Vergi, harç ve cezalara yüzde 123 zam; memura, emekliye yüzde 30 zam; almaya gelince sokak enflasyonu, vermeye gelince tabela enflasyonu. Çok net ortada; ücretlilerin, çalışanların, işçilerin ve memurların, emeklilerin, işsizlerin, kısacası bu halkın sizden bir beklentisi kalmamıştır.

O HESAP ÖYLE YAPILMAZ SAYIN BAKAN!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Bilgin bir paylaşım yaptı, 2023 asgari ücretini cumhuriyet tarihinin en yüksek asgari ücreti olarak gösteren bir tablo paylaştı; 2023 yılı asgari ücretini 2022 Aralık ayı döviz kuruna bölerek bir hesap yapmış, 455 dolar bulmuş, bunu da en yüksek asgari ücret olarak söylemiş, tablo burada. Sayın Bakana bir uyarıda bulunmak istiyorum: En yüksek asgari ücret dedikleri ücret 455 dolar, 2013 yılında 451 dolar asgari ücret yani on yılda sadece asgari ücret 4 dolar artmış. Sayın Bakan, o hesap öyle yapılmaz, o hesap şöyle yapılır: Yapmanız gereken doları orta vadeli programda veya Merkez Bankasının öngörülerindeki 2023 dolar tahminine bölmektir. Kur tahminleri tutarsa 2023 yılı asgari ücreti, orta vadeli programa göre 395 dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklentisine göre 373 dolar. Demek ki neymiş? Aslında, asgari ücret artmamış, azalmış.

KOLAYSA EMEKLİ MAAŞIYLA SEN YAŞA!

Bakanın verdiği bu bilgiler çok yanıltıcı; bunu burada herkesle paylaşmak istedim. Çok açık ki 2023 yılı için belirlenen asgari ücretle işçi ve ailesinin kirayı geçtim, faturayı geçtim, sadece mutfak harcamasını bile karşılaması mümkün değildir. Zaten yetersiz ve düşük belirlenen bu asgari ücret ortadayken en düşük emekli aylığının asgari ücretten 3 bin lira daha az belirlenmesi ve bunun müjde olarak sunulması emeklilerle alay etmek değil de nedir? Kolaysa emekli maaşıyla siz yaşayın.

Emekli aylığı gerçeğine daha yakından bakalım: 2002’de en düşük emekli aylığı 257 TL, asgari ücret 184 TL; asgari ücretin yüzde 40 üzerinde. 2023 yılına gelelim, en düşük emekli aylığı 5.500 TL, asgari ücret 8.506 TL yani asgari ücretin yüzde 35 altında; bu da emekli aylığı gerçeği.

 

EMEKLİ MAAŞI ASLINDA ARTMADI AZALDI

Bir de bu konuda somut örnek vermek istiyorum: Bakın, bu, otuz yıl infaz koruma memurluğu yapmış bir vatandaşımızın ücret bordrosu, emekli bir vatandaşımızın; Aralık 2022 tarihinde maaşı 6.200 lira. Ocakta ne olacak bu maaş? 8 bin lira olacak yüzde 30 zamla birlikte. Şöyle çevirelim: Emekli maaşı aslında artmadı, azaldı. Aralık 2022’de 6.200 lira olan bir emeklinin maaşı, asgari ücretin 700 lira üzerindeydi. Ancak, Ocak 2023’te yüzde 30 zamla 8 bin TL olan emeklinin maaşı, asgari ücretin ne kadar altına düşüyor? Tam 500 lira altına düşüyor. Demek ki emekli maaşı aslında artmadı, azaldı.

SEÇİM GELİYOR DİYE KESENİN AĞZINI AÇAR GİBİ YAPMAKLA KURTULAMAYACAKSINIZ

Ey iktidar, senin görevin, emeklilerin yıllar boyu akıttıkları alın terinin karşılığını almalarını sağlamak değil midir? Peki, siz ne yapıyorsunuz? Sosyal devletin sosyal niteliğini ortadan kaldırmakla meşgulsünüz. Seçim geliyor diye kesenin ağzını açar gibi yapmakla kurtulamayacaksınız.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇEKİLSİN

Ey emekliler, Komisyonda “En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine çekilsin.” dedik; AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi, hepiniz bilin. En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyinde olması yetmez, emekli aylıkları artış oranı en az asgari ücret kadar olmalı ve bundan sonraki artışlarda TÜFE ve büyüme oranının tamamı dikkate alınmalıdır.

BAY KEMAL’İN SÖZÜ VAR: HALKIN İKTİDARINDA İNTİBAK YASASI ÇIKACAK

İkinci olarak, emeklilik sisteminin en büyük sorunu intibaktır. Prim ödeme gün sayıları ve çalışma süreleri eşit olmasına karşın, 2000 yılı sonrasında ve öncesinde emekli olanlar arasında büyük bir eşitsizlik vardır. BAĞ-KUR ve SSK emeklileri arasında çok büyük eşitsizlik vardır. Ey emekliler, Bay Kemal’in sözü var; hiç meraklanmayın, halkın iktidarında intibak yasası çıkacak.

AYLIK BAĞLAMA ORANI DA MUTLAKA YÜKSELTİLMELİDİR

Üçüncüsü: Biliyoruz, emekliler en büyük kazığı AKP döneminde yedi. 2008 yılında çıkarılan bir yasayla aylık bağlama oranı yüzde 65’ten yüzde 50’ye düşürüldü. Aylık bağlama oranı da mutlaka yükseltilmelidir.

BAYRAM İKRAMİYELERİ ASGARİ ÜCRET KADAR OLSUN

Dördüncü olarak, emeklilerin bayram ikramiyeleri mutlaka güncellenmelidir. Ey emekliler, Komisyonda bir önerge daha verdik, bayram ikramiyeleri asgari ücret kadar olsun dedik. Yine, AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. Sadece bunlar mı? Hayır.

EMEKLİLERE VE KAMU EMEKÇİLERİNE 2 BİN LİRA YAKACAK YARDIMI YAPILSIN

Komisyonda, Cumhuriyet Halk Partisi olarak emeklilere ve kamu emekçilerine ekim ve şubat ayları arasında 2 bin lira yakacak yardımı yapılsın dedik. Yeniden değerleme oranı yüzde 123 baz alınarak kamu emekçilerine yüzde 30 değil yüzde 81,8 zam yapılsın dedik. AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLARIN EMEKLİLİĞE YANSIYACAK SİGORTA PRİMLERİ İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN ÖDENSİN

Teklifte, iş yerlerine, işçi başına 100 lira olan asgari ücret teşviki 400 liraya çıkartılıyor. İşçi kardeşlerim, Komisyonda işsizlik fonundan son üç yılda işsizlere 23 milyar lira işsizlik ödeneği verilirken, işverenlere 58 milyar lira teşvik verdiniz, işverene destek verecekseniz bütçeden verin dedik. Kısa çalışma ödeneği verilen sürelerde işveren ücret ödemiyor, sigorta primi bildirmiyor. Bu bakımdan kısa çalışma ödeneği dönemlerinde işçinin sigortası yatmıyor. Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği alanların emekliliğe yansıyacak uzun vadeli sigorta primleri işsizlik sigortası fonundan ödensin dedik. Yine, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

İKTİDAR EMEKLİLERİ HAK SAHİBİ YURTTAŞ OLARAK GÖRMÜYOR

7 milyon emeklinin çalışmak zorunda kaldığı bir ülkede emekliler, asgari ücretin kat be kat altında aylıklarıyla yaşam mücadelesi veriyorsa, emekliler, kara kışın kapıyı çaldığı bugünlerde kışı soğukta ve karanlıkta geçiriyorsa iktidar emeklileri hak sahibi yurttaş olarak görmüyor demektir. Kendileri ve aileleriyle birlikte insan onuruna yaraşır bir aylık talep eden 14 milyon emekli ve hak sahibi yurttaş yalnız değildir, haksız da değildir.

İŞÇİ, EMEKÇİ VE EMEKLİ DE İKTİDARA DİRENİŞÇİ OLMAKTA ISRARCIDIR

İktidar ekonomik krizin küfesini işçinin, emekçinin, emeklinin sırtına yüklemekte ısrarcı ise işçi, emekçi ve emekli de iktidara direnişçi olmakta ısrarcıdır. İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin kemerini daha da sıkarken sermayeninkini gevşetenlerin dönemi sona erecektir.

Kanunların işçiler, emekçiler, emekliler için yapılacağı, adaletin ve eşitliğin yaşama geçirileceği yarınlar yakındır diyor ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Saltanat kayığınız su almaya başladı, batıyorsunuz. Sicilinizde şu yazacak: “Adaletsiz, israf düşkünü, kibirli, faiz baronlarından, 5’li çetelerinden taraf olan bir iktidar.” Böyle hatırlanacaksınız.

BİZ DE TARAFIZ; İŞÇİDEN TARAFIZ, EMEKÇİDEN TARAFIZ, EMEKLİDEN TARAFIZ

Biz de tarafız; işçiden tarafız, emekçiden tarafız, emekliden tarafız; biz, halktan, halk için bütçeden, halk için kanundan tarafız. Halkın emeğinden geçinenleri, insan onuruna yaraşır yaşam hakkına göz dikenleri tarihin tozlu sayfalarına mahkûm edeceğiz.

Reklamlar

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Bu Habere Yorum Ekle
Nif Yörük Oyunları Şenliği Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Nif Yörük Oyunları Şenliği Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Büyük Taarruz .101 Yıldönümü
Büyük Taarruz .101 Yıldönümü
Nif Yörük Oyunları Şenliği Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Nif Yörük Oyunları Şenliği Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Bu Fethiye’Den Bu Ülkeden Bir Sıtkı Koçman Geldi Geçti
Bu Fethiye’Den Bu Ülkeden Bir Sıtkı Koçman Geldi Geçti
Büyük Taarruz .101 Yıldönümü
Büyük Taarruz .101 Yıldönümü
Başkan Akdenizli’ye Sürpriz Doğum Günü
Başkan Akdenizli’ye Sürpriz Doğum Günü
Hıdırlık Parkı’nda Çalışmalar Başladı
Hıdırlık Parkı’nda Çalışmalar Başladı
Büyük Taarruz 101. Yıldönümü
Büyük Taarruz 101. Yıldönümü
Başkan Karaca, “Şimdi Yapmasaydık, İki Katına Mâl Olacaktı!”
Başkan Karaca, “Şimdi Yapmasaydık, İki Katına Mâl Olacaktı!”
”Yeryüzü Cenneti Muğla’Ya Veda Ediyorum”
”Yeryüzü Cenneti Muğla’Ya Veda Ediyorum”
Kadın Efeler Başkan Karaca’ya Teşekkür Ettiler
Kadın Efeler Başkan Karaca’ya Teşekkür Ettiler
Seki Zümrüt Çayırı Güreşseverler İçin Hazırlanıyor
Seki Zümrüt Çayırı Güreşseverler İçin Hazırlanıyor
Çalış Halk Plajı Hizmete Açıldı
Çalış Halk Plajı Hizmete Açıldı
Depremzede Çocuklara Bisiklet Morali
Depremzede Çocuklara Bisiklet Morali
Bu Fethiye’Den Bu Ülkeden Bir Sıtkı Koçman Geldi Geçti
Bu Fethiye’Den Bu Ülkeden Bir Sıtkı Koçman Geldi Geçti
Büyük Taarruz 101. Yıldönümü
Büyük Taarruz 101. Yıldönümü

Anahtar Kelimeler